TOPlist
Pekingský palácový psík – jak ho krmit, aby měl srst jako ze škatulky ?
Pekinéz je malý roztomilý chlupáč, který potřebuje svoji pravidelnou dávku živin, aby byl pořád šik! Co mu dopřát a čemu se naopak při krmení vyhnout?

Pekingský palácový psík je typický společník. Miluje své lidi, rád s vámi bude trávit čas i v menším bytě a méně pohybu ho nikterak netrápí. Co ale potřebuje péči, je
jeho srst. O tu se nestačí starat pouze pravidelným kartáčováním a česáním. Zaslouží si i vyváženou stravu!
Pekinéz je malý pejsek, který toho příliš nesní. Nejspíš tedy jeho krmením nezchudnete – je třeba ale krmení pečlivě vybírat.
Kvalita jeho stravy se odráží jak na jeho fyzickém a psychickém stavu, tak i kvalitě srsti, která je jeho chloubou.



Pekinéz se vás bude snažit přesvědčit, že potřebuje pořádnou porci krmení

Nevěřte jeho „psím očím“, které se vás budou snažit přesvědčit, že toho pekinéz sní jako velký pes, nebo dokonce, že žere za dva. Na malé plemeno je sice u pekingských psíků doporučovaná hmotnost o něco vyšší než u ostatních mrňousů, je třeba mu ale bedlivě kontrolovat krmné dávky. Pod bohatou srstí si totiž rostoucí tukové vrstvy nemusíte hned všimnout. Při nadváze nebo obezitě je pejsek náchylnější k onemocnění kloubů a pohybového aparátu. Šetřete jeho nožky a páteř a dopřejte mu raději zdravou vyváženou stravu než pár pamlsků navíc.



Jak krmit štěně pekinéze a jak dospěláka?

Stejně jako u ostatních pejsků je u krmení pekinéze klíčový štěněcí věk.
To, co svému chlupáčovi dáte do mističky během prvního roku, ho ovlivní po zbytek života. Štěně je třeba krmit častěji – do čtvrtého měsíce života minimálně třikrát denně. Krmení má svá pravidla i u dospělého pekinéze. Jako každé malé plemeno, je i pekinéze doporučováno krmit dvakrát denně. Protože to není žádný sportovec, není nutné mu nijak zvlášť dopřávat, co se týče porcí.



Proč dávají chovatelé přednost granulím před konzervami? Může za to čumák i zuby!

Pekinéz v misce ocení především kvalitní superprémiové granule. Právě granulím dávají mnozí chovatelé přednost před masovými konzervami. Má to hned dva důvody. Vzhledem k tvaru čumáčku je pro něj krmení granulemi pohodlnější. Maso si v misce často jen „uplácne“ a pak odchází od mističky s jídlem po celém obličeji. Kromě toho
pečují granule i o pejskův chrup. Pekinéz je náchylný na tvorbu zubního kamene. Granule působí jeho šetrné obrušování.
Odtučňovací kúra nesvědčí pejskově srsti

I když jsme v samém úvodu říkali, že pekinéz není žádný sportovec a vysoce kalorická strava nepřispívá jeho štíhlé linii, je třeba myslet na jeho srst. Kvůli srsti potřebuje v krmivu najít dostatek zdravých tuků. Pokud tedy nemáte doma psího tlouštíka nebo hafana se zdravotními obtížemi, nesahejte po odtučněných granulích. Ideální je tedy najít granule určené pro malá plemena, obsahující navíc dostatek bílkovin a tuků.


Jak předejít nadýmání u pekinéze? Vyhněte se kukuřici, pšenici i některým „éčkům“!

Jaké mohou pekinézka potkat trávicí obtíže? Vzhledem k anatomii lebky a čumáku inklinuje pekinéz stejně jako ostatní podobní pejskové
k polykání vzduchu při jídle. To může vést ke zvýšené plynatosti. Ta se může ale nevhodnou stravou ještě zhoršit. K nadýmání vašeho chlupáče ještě více přispívá, když v granulích, kterými ho krmíte, najde kukuřici, pšenici či chemické konzervanty, jakými jsou butylhydroxyanisol (E 320), eutylhydroxytoluen (E 321) a ethoxyquin (E 324). Mnohem lepší variantou jsou krmiva, kde jako konzervanty působí vitamíny E a C. Vhodná jsou i krmiva s přídavkem probiotik.
Pekingský palácový psík je přátelský a hravý společník, který si zaslouží vlídné zacházení. Dokáže si postavit hlavu a ukázat svoji hrdost. Jeho temperament vás ale nikdy nepřestane udivovat. Jako všichni pejskové i on se těší dobrému zdraví a fit kondici, pokud mu naservírujete vyvážené zdravé jídlo a budete dbát o jeho dostatečnou fyzickou i mentální aktivitu.

Pekinéz trpí na tvorbu zubního kamene

Péče o chrup
je u pekinéze tématem na samostatné vyprávění. Jako u řady dalších společenských plemen jsou i u pekinéze zuby mělce založeny. Jak bylo řečeno výše, je velmi náchylný na tvorbu zubního kamene – a to už od mládí. K odstranění zubního kamene by mělo docházet pravidelně po půl roce nebo minimálně jednou ročně. Neřešený zubní kámen vede k tvorbě zánětu dásní, který v neposlední řadě ztěžuje příjem potravy pejska a může poškodit i jeho životně důležité orgány.
Ačkoliv jsme doteď pěli ódy na granule, i vlhká strava má své výhody. Pro některé hafany bývá stravitelnější. Pokud máte doma pekinéze-seniora nebo naopak malé štěně, zvažte klidně i tuto možnost.


Dieta mazánka od císařského dvora – hlavně maso!

Co ale
složení stravy? Mnozí odborníci se shodují na tom, že je při krmení třeba dbát na historický původ pejska. Pekinézovi předci se již v osmém století těšili přízni na čínském císařském dvoře. Jako mazlíčka mohli pekinéze vlastnit právě jen lidé od dvora. V roce 1860 během druhé opiové války ukořistili v paláci v Pekingu pět exemplářů Britové, a tito psi se stali základem evropského chovu. Jako mazánek, kterého si u dvora vysoce cenili, dostával pekinéz jen tu nejvybranější stravu založenou především na tradiční mandarínské dietě. Dostávalo se mu tedy mnoho masa – vepřového, kuřecího i rybího – v kombinaci s rýží, zeleninou i sójou. To samozřejmě neznamená, že byste svému pekinézovi měli dopřávat zbytky od nedělní kachny, nebo mu nechat objednávat donáškové menu z čínského fast-foodu. Odborníci přes moderní psí výživu doporučují pro pekinézky především vysokoproteinovou granulovanou stravu.


Granule by měly obsahovat hlavně maso

U
granulí tedy hlídejte především obsah masa. Živočišného původu by měly být minimálně první čtyři složky ve složení granulí. Ty jsou pro zažívání pejska lépe stravitelné – granule s převahou rostlinných složek ho mohou nadýmat.