Co by váš psík nikdy neměl dostat - pro psa toxické potraviny
Vyvážená strava je pro psa velmi důležitá. Pes každopádně není odpadkový koš, abychom ho krmili zbytky od stolu (naše kořeněná, solená a tučná strava mu může velmi ublížit) a není vhodné mu dopřávat ani naše "lidské" pochoutky, které by rád a které by mu určitě i chutnali. Známe asi všichni, jak na nás dokáží koukat, jak žadonit a škemrat. Avšak je potřeba odolat. Mnohé z běžných "lidských" potravin mohou být pro psa nebezpečné. Požití některých z nich dokonce osudové.
Na argumenty typu: "ten náš to jí běžně a nic mu nikdy nebylo a není" buďte VELMI opatrní !!! Platí to jako ve všem - někomu se (někdy i s trochou štěstí) nic nestane a u někoho to bude opravdu fatální :-(
v případě akutních otrav - pokud si nejste jistí a není v dosahu veterinární lékař, který by poradil, jak akutní situace je, můžete kontaktovat INTOXIKAČNÍ INFORMAČNÍ STŘEDISKO - TIS - tel.: 224 91 92 93 nebo 224 91 54 02
• ČOKOLÁDA patří mezi nejnevhodnější potraviny pro psa vůbec. Obsahuje látky, které se z těla zvířat vylučují až devětkrát pomaleji než u člověka, ohrožují funkčnost slinivky a může docházet k poruchám srdečního rytmu. Je pro psy toxická a může vést až ke smrti psa. Obecně platí, že čím tmavší čokoláda, tím je nebezpečnější.
• lidské léky proti bolesti typu nesteroidních antiflogistik - ASPIRIN, PARALEN, BRUFEIN atp. sice samozřejmě nepatří mezi potraviny, ale jejich podání - i v malých dávkách může být velmi nebezpečné, proto je uvádíme i v tomto seznamu (přestože někteří veterinární lékaři tyto léky stále doporučují !!!!!!!!!!!!!! :-( )
- vyvolávají i v malých dávkách deprese, zvracení, během několika dní způsobují zánětlivé změny v trávicím traktu psa a vedou k tvorbě vředů, akutní ledvinové čí jaterní selhání - můžou vést až k úmrtí psa
• XYLITOL (umělé sladidlo obsažené např. ve žvýkačkách, bonbónech, pudinku, kečupu, ústních vodách a zubních pastách, tělových krémech ...) - psům způsobuje požití tohoto umělého sladidla masivní uvolňování inzulinu, klesne hladina cukru v krvi, což se přibližně do 30 minut projeví jako akutní slabost, ztrátou koordinačních schopností a křečemi, někdy je také doprovázená zvracením. Do 15–20 minut může pes upadnout do kómatu, v závislosti na množství požité látky může dojít k selhání jater.
• KOSTI Plemena s brachycefalickou (krátkou) lebkou, tedy s krátkým čumákem, kam patří pekinéz jsou s ohledem na zkrmování kostí zvláštní skupinou. Nejsou anatomicky přizpůsobena k tomu, aby mohli efektivně a bezpečně žvýkat kosti. Řešením je porcování na drobné kousky (např. syrové kuřecí krky nastříhané po obratlích psíkovi dát občas a v přiměřeném množství můžete (pozor na zácpu), ale jiné druhy kostí nejsou doporučovány.
VAŘENÉ KOSTI (kosti vařením či pečením změní strukturu, ztvrdnou a při skousnutí jsou ostré a třepivé)
- mohou způsobit vážnou bolestivou zácpu, kterou následně doprovází další problémy (poškození tlustého střeva, konečníku a jiné), zlomení zubu, vzpříčení kosti na patře, uvíznutí v jícnu nebo v průdušnici, při kterém hrozí dušení, uvíznutí v žaludku nebo střevech, které vyřeší jen operace, zánět pobřišnice, který způsobí úlomky kostí zapichující se do stěn žaludku nebo střev. Tato bakteriální infekce je obtížně léčitelná a pro psa velmi nepříjemná.
SYROVÉ MORKOVÉ KOSTI - mohou způsobit zlomení zubu, případně vylámání více zubů, a to i svisle. Zvláště u pejsků, kteří jsou řekněme „cílevědomí“ a kost se snaží opravdu poctivě zpracovat. Zaklínění do dolní čelisti, které musí vyřešit už jen veterinář a narkóza.
syrové kosti ze ZVĚŘINY a z RYB - nejsou vet. kontrolovány a mohou obsahovat nebezpečné parazity, které pro psa mohou znamenat jistou a bolestivou smrt)
• CIBULE - narušuje u psů červené krvinky a může vyvolat anémii, slabost a dýchací problémy. I malé množství cibule podávané v určitém časovém odstupu může způsobit kumulativní poškození. Týká se to cibule i pažitky ať už v syrovém, sušeném nebo i vařeném stavu.
• ČESNEK - větší množství způsobuje podobné problémy jako cibule. • SŮL (brambůrky, slané potraviny jako salámy, uzené atd.) - sůl ve větším množství vyvolává problémy s ledvinami
• KOŘENĚNÁ, TUČNÁ JÍDLA - vedou k pankreatitidě - zánětu slinivky
• OŘECHY (arašídy, mandle, lískové ořechy, i muškátový oříšek ...) - mohou vyvolat otravu, jejíž příznaky jsou zvracení, slabost, třes, slinění, problémová koordinace až ochrnutí, letargie, nechutenství, žloutnutí očí a dásní. Pes může vylučovat krvavé zvratky nebo stolici. Může trvat i několik dní, než se příznaky projeví.
• AVOCADO Je pro psa jedovaté. Obsahuje toxickou složku Persin, který může poškodit srdce, plíce a jiné tkáně. Avokádo má také vysoký obsah tuku, což může způsobit žaludeční potíže, zvracení, v některých případech i zánět slinivky. Mezi příznaky otravy patří dýchací potíže, zvětšení břicha a nadměrné hromadění tekutin v hrudníku.
• HOUBY - mohou vyvolat bolest břicha, slinění, poškození jater nebo ledvin, zvracení, průjem, křeče, bezvědomí, či dokonce až smrt.
• HROZNOVÉ VÍNO, ROZINKY a RYBÍZ - mohou u psů způsobit selhání ledvin. I malé dávky mohou být smrtelné. Fatální následky mohou nastat i v případech, kdy pes sní pár bobulí hroznů či rozinek opakovaně.
• KÁVA, ČAJ (napoje obsahující kofein a tein) - stimulují centrální nervový a cévní systém a vyšší koncentrace může způsobit zvracení, neklid, bušení srdce a během několika hodin dokonce i smrt.
• OHRYZEK JABLKA, HRUŠKY atp. - ovocná jádra stejně jako semena obsahují toxický kyanid, který brání přenášení kyslíku v krvi a tím dochází k poškození tělesných funkcí z nedostatečného okysličení. Otrava má několik příznaků - např. slzení, dýchací problémy, závratě, kolaps, záchvaty, upadnutí do šoku a kóma.
Pro zajímavost, jak jsou vyráběny některé žvýkací pamlsky pro psy :-( Zvažte sami, zda chcete, aby váš psík "něco takového" dostával.