TOPlist
Péče o srst pekinéze
Péče o srst

Hřeben nebo kartáč ? Jaký je ten správný kartáč ? Jak často musím pekinéze česat ? Jak často pekinéze koupat ? Jaký používat šampon ? Stříhá se pekinéz ? .....



Krásná zdravá a dobře udržovaná srst je nejen okrasou pekinéze, ale mnohdy i receptorem zdraví psa. Většinou je bohatost srsti u pekinéze sice otázkou genetiky a zděděných předpokladů po předcích, ale pokud se nám zdá srst nezdravě vypadající či náhle začne řídnout (kromě línání - ca. 2x ročně), vysušovat se, lámat či zcela vypadávat, může to být příznak přítomnosti cizopasníků či nějakého kožního nebo dokonce interního onemocnění, mnohdy i závažného (cushingův syndrom, onemocnění štítné žlázy atd.)

Pokud má psík dobrou, vyváženou stravu, není potřeba přidávat žádné vitamíny či přípravky na podporu růstu srsti. A samozřejmě velmi důležitá je péče o srst - kartáčování a česání. Srst pekinéze je tvořena ze 2 druhů srsti - krycí srsti a podsady - tzv. "double coat". Krycí srst je tvořena z dlouhých rovných a tvrdších pesíků, podsada je pak kratší, hustší a jemnější. Srst se obměňuje zpravidla 2x do roka právě línáním - někdy se stává, že podsada nedorůstá průběžně, ale vylíná zcela - nejčastěji u fen před háráním či po štěňatech a psíkovi na chvíli zůstane v podstatě jen jeho krycí srst. Je velmi důležité pravidelně vyčesávat, resp. spíše vykartáčovávat odumírající či již odumřelou srst. Jednak našeho psíka odumřelá srst svědí a mnohdy nutí k drbání, což může způsobit nejen větší tvorbu cucků, ale i podráždění a v horším případě i poranění či povrchové záněty kůže. Jednak také pravidelné kartáčování srsti napomáhá rychlejší obnově / růstu srsti - v podstatě jde o masáž k lepšímu prokrvení kůže. A v neposlední řadě také omezíme poletující chomáčky vypadané srsti po celém bytě.

Ráda se však naopak plstí srst štěňat (a to často po celém těle), která je měkčí a je tedy ptřeba štěňátkům a mladých psům cca do 1 roku (než dojde ke kompletní výměně štěněčí srsti) věnovat trochu více péče. Stěněčí srst se ráda i jakoby "pramínkuje", je sušší, měkčí a tím pádem i nadýchanější - nemá ještě správnou struktutu dospělé srsti.
Podobně a snad ještě i více se chová srst po kastraci - změní strukturu - tzv. se otevře, nabyde a péče o ni se může stát opravdovým oříškem.


Výběr kartáče


Velmi důležitý je výběr kartáče či hřebenu. Primárně srst pekinéze nejčastěji kartáčujeme - vhodný je kartáč s kovovými zakulacenými hroty (avšak ne s kuličkami na konci hrotů) pro hustší a delší srst nebo štětinový kartáč pro kratší či řídší srst, nezaplstěnou srst štěněčí případně finální úpravu - viz. galerie níže. Hřeben v podstatě používáme jen na rozčesávání "cucků" - tedy zplstnatělé srsti - nejčastěji za ušima, ve slabinách, "podpaží" a na "kalhotách" - tedy ty dlouhé chlupy na zadních stranách pánevních končetin. Toto jsou ta místa, která se u pekinéz nejvíce plstí a v případě zanedbání pak může být vcelku náročné tyto cucky odstranit. V podstatě však téměř nikdy není nutné použít na odstranění takto zaplstělé srsti nůžky - jen při nedostatku trpělivosti páníčků :-) , pamatujme i, že takto vystříháná srst velmi dlouho dorůstá. Na zbytku těla dospělého pekinéze se obvykle srst moc neplstí - je však důležité prokartáčovávat ji až od kůže a ne jen svrchu. Ráda se však naopak také plstí srst štěňat (a to často po celém těle), která je měkčí a je tedy štěňátkům a mladých psům cca do 1 roku věnovat trochu více péče. Na štěněčí srst, která se ráda i jakoby "pramínkuje" se velmi osvědčuje kartáč s krátkými hustými zahnutými hroty - viz. galerie níže. U tohoto kartáče však pozor, jeho hroty jsou vcelku ostré a je tedy dobré netlačit na něj moc, aby se nepoškodila kůže. Tento kartáč je také velmi vhodný právě k rozčesávání cucků i u dospělých psů, ale opět pozor na kůži. Nedoporučuje se ho však používat na kartáčování celého těla dospělých jedinců, protože tento kartáč může často hustou srst spíše vytrhávat.

Srst je vhodné nejprve vykartáčovat po směru růstu odshora dolů (při velmi bohaté srsti je nutné po vrstvách), poté - resp. nejlépe až nakonec celého procesu pročesat i proti růstu srsti. Zaplstěnou srst naopak  rozčesáváme odspoda nahoru také ale po směru růstu. Někdy je vhodné zaplstěnou srst přidržovat u kůže či vytvořit kožní řasu a přidržovat ji, abychom psíka zbytečně nestresovali taháním, přeci jen ho to bolí.

Pokud se nám zdá rozčesávání příliš namáhavé a nesnadné, můžeme použít různé druhy rozčesávačů, jichž je na trhu k dostání spousta. Je však potřeba vyzkoušet, který vyhovuje právě vám. Pokud je však srst kartáčována pravidelně, není péče zdaleka tak náročná, jak se na první pohled může zdát. Obvykle stačí 10 - 15 minut 1-2x týdně. Ovšem nezapomínejte, že také platí jakási přímá úměrnost. Pokud vynecháme jedno česání, obvykle nám další trvá dvojnásob déle, pokud 2 pak 3x déle atd.. :-)


Hotspoty

Pravidelné rozčesávání zaplstělé srsti je důležité taky kvůli tomu, že se v "cuccích" může zadržovat vlhkost (podstatně déle než na rozčesané srsti, která je však ale také vždy potřeba řádně vysušit) a může docházet až k takzvaným "hotspotům" (v mnoha případech  způsobeným právě "zapařeninami"), které způsobují bolestivé a velmi rychle se rozrůstající (v řádu hodin !!!) většinou mokvavé záněty kůže, které se často velmi nesnadně i dlouhodobě léčí, mnohdy jsou potřeba k jejich léčbě i celková antibiotika, kortikoidy či dlouhodobé vyholování srsti na postižených místech. Pokud však začínající hotspot postřehneme brzy, léčba bývá účinná. Jako první pomoc omyjte místo vlažnou vodou za použití obyčejného mýdla nebo protialergeního šamponu, řádně vypláchněte a vysuště opravdu zcela do sucha - feném. Popř. postižená místa potřete Prurivetem (směs kortikoidů, antibiotik a protizánětlivých složek - nepoužívat u březích zvířat a nikdy ne koček !, cena se pohybuje okolo 200,- Kč / 100 ml a je k dostání u vašeho vet. lékaře), je vhodné ho mít pro jistotu doma. Takovéto hotspoty mohou vzniknout např. i při průjmech, kdy psíka pravidelně a častěji myjeme nebo v létě pokud psíka bereme s sebou k vodě a koupe se, proto nikdy nezapomínejte srst pořádně prosušit a případně častěji kontrolovat.

Stříhání pekinéze

Co se stříhání týče - pekinéz nepatří mezi plemena, která se běžně upravují střihem - tedy PEKINÉZ SE NESTŘÍHÁ. Je vcelku nesmyslné domnívat se, že když je v létě příliš horko, že mu střihem nějak ulevíme. Naopak.

Pokud se srst ostříhá nebo vyholí, trvá relativně dlouho než doroste své přirozené délky a každopádně obvykle změní svou strukturu. Stříhá se (zkracuje se) v podstatě jen srst na kalhotách u výstavních jedinců - dlouhé kalhoty, které leží 10-15 cm za psíkem na zemi jsou sice velmi efektní, ale psíka opticky velmi prodlouží. Mohou se také stříhat tlapky - resp. vystříhávat srst mezi polštářky je více než vhodné. K tomuto vystřihávání je vhodné použít malé zakulacené nůžky a být velmi opatrný, abychom psíka neporanili. Tlapičky jsou zespodu také dost citlivé a lechtivé, takže se může stát, že psík pacičkami cuká a proto jsou zakulacené nůžky a opatrnost velmi namístě. Někteří chovatelé stříhají výstavním jedincům i vrásku. S tímto však velmi opatrně !!!! Nejenom, že je potřeba vcelku velký cvik, ale někteří psi nemají stejnou barvu chlupů po celé delce a můžeme se dočkat nemilého překvapení, když po ostříhání zjistíme, že náš psík vypadá jak plesnivý kolem nosu :-) Pokud už jednou vrásku ostříháte, pamatujte, že se pak většinou musí zkracovat už pořád, protože o to víc roste a chlupy jsou tvrdší a jejich konce ostřejší - i z tohoto důvodu není vhodné u méně zkušených se do tého "akce" pouštět, opravdu velmi tento krok předem zvažte. Každopádně NIKDY nestříháme vrásku směrem k oku !!!!

Koupání a mytí pekinéze

Čistota je samozřejmě základ pro zdravou srst. Avšak pekinéz nepatří mezi plemena, která by potřebovala častou koupel. Naopak - příliš často nekoupeme. Pravidelné kartáčování srst zbavuje prachu a nečistot a nezbavuje psa ochraného filmu jako koupání. Častější koupání může způsobovat paradoxně, že se srst více špiní a může být poškozována její struktura. Samozřejmě, pokud venku prší, je bláto atd., je vhodné psíkovi osprchovat či umýt pacičky a spodek těla. Nezapomínejme však nikdy pořádně vysušit. Pokud psíka chceme vykoupat, je dobré zvolit vhodný šampon, případně kondicionér nebo balzám. Nejlépe jemný bez parfemace či jen mírně parfémovaný. Nezapomínejme pořádně vypláchnout šampon či případný kondicionér či balzám ze srsti a opět dobře prosušit a teprve poté češte. Pokud je psík ve fázi línání nebo těsně před, nedoporučuje se ho v této fázi koupat - línající srst se mytím uvolní a mohlo by nás po koupeli čekat nemilé překvapení ve formě zacuchaného celého těla. Pokud tedy zcela záměrně nechceme psíka najednou zbavit línající podsady, raději koupání odložte na pozdější dobu.  Každopádně i v případě koupání a mytí pekinéze platí zlaté pravidlo - vše s rozumem. Samozřejmě není nutné nechávat psíka zapáchat, být opravdu špinavým nebo ho nevykoupat po proběhnutí kdejakým potokem či po koupání v řece atd..

Obojky

Kvůli bohatému límci pekinéze není vhodné používání klasických obojků, antiparazitních obojků atd. raději psíka zvykněte na tzv. předváděčku - výstavní vodítko, popř. kšíry (viz. fotogalerie níže). K ochraně před parazity používejte raději spreje, spot-ony či tabletky dle doporučení vašeho veterinárního lékaře, avšak pozor - nikdy ne společně s očkováním či odčervením - je vhodné dodržovat časové odstupy a nedělat tyto úkony najednou - přílišná zátěž. U kšír ovšem také pozor, musí být správné velikosti, správného tvaru, ne moc široké (polstrované postroje atd.), nesmí tlačit na ramena psa či způsobovat jakýkoliv tlak a je vhodné je vždy hned po vycházce sundat.

Výstavní úprava

Výstavní úpravy srsti se trochu liší od běžné péče a věnujeme se jí v jiném článku ...
hřeben kartáč - základní kartáč - finální kartáč - zaplstění
zakulacené nůžky kšíry předváděčka - výstavní vodítko předváděčka - výstavní vodítko
hotspot v léčení hotspot na břichu hotspot na pacce hotspot