TOPlist
Péče o pekinéze v horkých dnech

(riziko přehřátí, poranění tlapek na horkm asfaltu, ....)
Přehřátí

pekinéz patří mezi brachycefální (krátkolebá) plemena, tzn. že je u něj na místě dbát na prevenci přehřátí. Musíme se chovat rozumně a nenutit ho k dlouhým procházkám, je-li venku kolem 30¨C, jdeme s ním ráno nebo počkáme na večer, až se ochladí. Nejpříjemnější také nebude společná dovolená u jižního moře v červenci a pozor si musíme dát především v autě, je-li teplo. (Při cestování v horkých dnech se výborně osvědčují speciální chladicí podložky nebo jen chladicí vložky (určené do přenosných chladniček) zabalené do ručníku a umístěné v přepravce. Pes sám pozná, že je mu to příjemné. Pokud by náhodou přece jen došlo k nepříjemné příhodě a nám se zdálo, že náš pes ztíženě dýchá nebo - v krajním případě - jeho sliznice mění barvu, okamžitě ho musíme jakkoli rychle zchladit (např. namočením do chladné vody - pozor - v žádném případě ne do ledové kvůli šoku) - ale to jsou skutečně krajní příhody a většina majitelů, bude-li se chovat rozumně, se s nimi nikdy nesetká. Bohužel ne všechny případy přehřátí vždy končí úspěšně (tedy, že psík přežije :-( ).



" .... Doporučujeme omezit veškeré denní aktivity s vaším psím parťákem na minimum, zejména dlouhé procházky, cvičení, aportování nebo intenzivní plavání. Využijte chladnějších částí dne (ráno do 8 hodin a večer po 20 hodině), přes den omezte pobyt venku pouze na nutné vyvenčení, choďte se psem ve stínu, vyvarujte se pobytu na rozpálených ulicích a nenuťte psa k žádné delší nebo intenzivnější zátěži.

O režimu psa rozhoduje majitel, který by měl správně odhadnout délku a intenzitu činnosti ve vztahu k její fyzické náročnosti, kondici psa a podmínkám vnějšího prostředí! To, že pes vyžaduje další a další opakování aktivity (např. aportování) neznamená, že mu danná činnost nemůže ublížit. Pracovití psi jsou schopní doslova uštvat se k smrti.

Samozřejmostí je nenechávat zvířata zavřená v autě - ani stín ani pootevřená okénka nejsou dostatečnou prevencí proti přehřátí organismu. Teplota v uzavřeném vozidle narůstá velmi rychle a již během 15 minut může zvířeti způsobit vážné zdravotní komplikace, které nezřídka končí kolapsem a úmrtím.
Nenakládejte zvířata do rozpáleného auta! Před cestou auto důkladně vyvětrejte, nejlépe vychlaďte pomocí klimatizace - zvíře se v rozpáleném autě může přehřát během několika minut, i když tam jste s ním!
Náchylnější k přehřátí jsou hodně chlupatí nebo obézní psi, psi staří a nemocní (zejména kardiaci a psi s dechovými potížemi), dále plemena se zkrácenou čenichovou partií (brachycefalická) a psi s klabonosem (bulteriéři).


Nenechávejte své psy volně na pozemku bez dozoru - váš pes se může přehřát i při pobytu na zahradě, kde je stín!
U starých psů s problémy s pohybovým aparátem se může stát, že upadnou v místě, ze kterého se nebudou moci bez pomoci majitele zvednout. Pokud pes upadne na přímém slunci, stačí v tomto počasí i půlhodina, aby se jeho organismus přehřál a následky mohou být fatální.
U aktivních psů naopak hrozí, že se přehřejí, pokud příliš dlouho provozují svou oblíbenou činnost a neumí včas přestat a odpočívat - např. běhání podél plotu při ostraze pozemku, honění hmyzu, samostatná hra s aportem...
Za psa je vždy zodpovědný majitel, který za něj musí myslet a předvídat důsledky jeho činů dopředu.


PROJEVY PŘEHŘÁTÍ (nemusí být všechny dohromady):

* zrychlené a namáhavé dýchání s otevřenou tlamou a vyplazeným jazykem
* neochota k pohybu/neschopnost chodit nebo se postavit
* chrčení nebo sípání při dýchání
* nadměrné slinění
* namodralý jazyk a sliznice dutiny ústní
* zvracení, průjem
* zvýšení tělesné teploty nad 39,5°C (měřeno v konečníku psa)
* v poslední fázi ztráta vědomí, křeče, zástava dechu a srdeční činnosti

PRVNÍ POMOC:

* umístěte psa do stínu
* dejte psovi napít studenou vodu, příp. dejte psovi olizovat kostky ledu
* chlaďte mu břicho a nohy sprchováním vodou (ne ledovou) nebo pomocí zábalů
* otevřete na psa mrazák a nechte ho vdechovat ledový vzduch
* pokud jste venku v přírodě, postavte psa do vody (maximálně po břicho)

Pokud má pes teplotu přes 40°C nebo výrazné dechové potíže či namodralý jazyk, urychleně vyhledejte ošetření u veterinárního lékaře!

NIKDY NEPOLÉVEJTE PSA VODOU CELÉHO ANI HO UHŘÁTÉHO NEHÁZEJTE DO VODY!!!"


                                                                                                                                  MVDr. Lucie Veselá
                                                                                                       Vetallia - Centrum preventivní péče pro psy a kočky
                                                                                                             Záchranná služba veterinární Pet-Medic Praha




Poranění tlapek na horkém asfaltu


V horkých letních dnech je rizikovým faktorem i rozpálená zem - především asfalt. Chůze po takto rozpáleném chodníku, dlažbě či cestě může vést k velmi bolestivým a obtížně se hojícím ranám na tlapkách vašeho psíka.
Mějte vždy na paměti, že především asfalt, na který (mnohdy i dlouhé hodiny) svítí sluníčko je mnohem teplejší (téměř dvojnásobně) než teplota okolního vzduchu. Pokud v horkých dnech vezmete psa byť i jen na krátkou procházku či vyvenčit, snažte se jít na travnatou plochu nebo alespoň na chodník, kde je stín. Je však lepší jít v horkých dnech na procházku, brzy ráno či při západu slunce a pokud je nutné krátké venčení - omezit ho na dobu co nejkratší.

Jak poznáte, že je podklad pro vašeho psa příliš horký ? Položte na něj nohu nebo ruku na 5 sekund, jestli je pro vás příliš horký, je horký také pro nohy vašeho psa !!
poranění tlapek při chůzi na horkém podkladě chladící dečka - Aquacoolkeeper